Exchange programs
- Lin
- Apr 18, 2017
- 3 min read

Nedávno jsem byla na výměnném pobytu ve Francii a napadlo mě se s Vámi podělit o svoje zážitky, pocity, informace, které by Vás mohly zajímat, pokud se někdy budete rozhodovat, jestli jet nebo nejet na takový výlet.
Předem se omlouvám, protože bude blog opravdu dlouhý. Snad Vás zaujme tak, že Vám to nebude ani připadat. :)
Celé povídání rozdělím na tři části:
1. PŘED ODJEZDEM
2. MY V ZAHRANIČÍ
3. ONI V ČESKU
4. CELKOVÉ SHRNNUTÍ
1. PŘED ODJEZDEM
Když se rozhodnete pro 'ano, přihlásím se do výměnného pobytu' dostanete dotazník pro svého korespondenta ( později dostanete taky takový), do kterého doplníte informace o sobě, své rodině, zálibách a alergiích. Přibližně za dva týdny od doby co jsme posílali své dotazníky, jsme dostali dotazníky i od Francouzů, podle jmen jsme samozřejmě automaticky hledali na facebooku a intagramu svého korespondenta a pak už se jen čekalo, kdo se dřív odhodlá a pošle žádost. :D V dotazníku jsme vyplňovali i email, takže pokud byste svého zahraničního kamaráda nemohli najít na žádné sociální síti tak jako já, nezoufejte, furt mu můžete poslat starý dobrý e-mail! :)
Co mu/jí napsat?
V prvním e-mailu jsme si snad jen psaly jak se máme, jestli se zná s korespondentkami mých kamarádek a na konec jak se na sebe těšíme. A v dalších dnech se mě ptala na to, co jím a připravovala mě na to, co nás čeká.
V den D už jen zabalit kufry a vyrážíme!
2. MY V ZAHRANIČÍ
Pokud jedete do vzdálenějších zemí, tak po příjezdu očekávejte, že budete vypadat opravdu příšerně, tudíž nemá cenu se parádit, opravdu :D. První dojem hold uděláte až po pořádné sprše a spánku.
Ve Francii bohužel studenti obvykle nebydlí přímo ve městě, kde studují a tudíž jsem si po dlouhé cestě v autobuse musela ještě hodinu odsedět cestu v autě, což jsem si myslela, že se asi zblázním.
Příjezd byl naplánovaný na dopoledne, takže jsem doma dostala oběd, šla se na pár hodin vyspat a pak mě celá rodina vzala na prohlídku okolí.
Zpravidla dostanete postel svého korespondenta a korespondent se vyspí na týden jinde, takže se nemusíte bát, že budete muset být na gauči. Co se týče jídla, dostávají se hlavní chody, zpravidla: snídaně a večeře doma, oběd a svačiny s sebou. Půjčovali mi třeba i pláštěnku a deštník, když pršelo.
Hodně záleží na tom, do jaké rodiny si dostanete, a jak se o Vás korespondent bude chtít starat. Ale všechno je o domluvě. Jsem si jistá, že by nikdo nebyl tak bezcitný, aby Vám například odmítl přidat nebo Vás nutil jít s ním běhat, atd. :)
Se školou bývají přes den naplánované aktivity jako poznávání okolních měst i města, kde je škola, návštěvy muzeí, atd. Jako každé jiné zájezdy.
Pak se zpravidla vynechá jeden den zájezdu bez aktivity se školou, kdy si Vás přebírá rodina a bere Vás na výlet nebo se domluví nějaký hromadný výlet s ostatními.
3. ONI V ČESKU
Týden s Francouzi byl pro mě ten nejneorganizovanější a nejhektičtější týden za dobrých pár let.
Každé ráno jsem se probouzela dřív, abych připravila snídani, na kterou byla Francouzka zvyklá, a taky obědy na výlety. Jela jsem s nimi skoro na všechny zájezdy, takže jsem promeškala většinu školy. Během výletu se plánovaly aktivity na tentýž večer- takže plánovaní na poslední chvíli (nesnáším plánování na poslední chvíli). Ty aktivity jsem platila já a dále i večeře, pokud jsme nevečeřely doma. V kavárnách atd. si platila z pravidla sama. Vracely jsme se obvykle okolo osmé/deváté večer, osprchovaly se a rovnou šly spát. :)
4. CELKOVÉ SHRNUTÍ
Ve Francii jsem si to mimořádně užila, tím, že jsem bydlela v rodině jsem poznala jak tam vlastně probíhá normální život, mnohem lépe jsem si procvičila francouzštinu. Poznala kouty, kam normální turista nepůjde, což mi přijde mnohem zajímavější než celý den chodit po památkách.
Obecně mi odjakživa přijdou výměnné pobyty mnohem atraktivnější než obyčejné zájezdy. Proč?
Muzea, chrámy, kláštery, památky ,... všechny tyto místa si můžete vygooglovat, dnešní technologie je už i tak rozvinutá, že si můžete v určitých aplikacích projít určené místo a vidět vše přesně jako kdybyste tam zrovna byli. Netvrdím, že se tím dá 100% nahradit, co se dá spatřit v realitě, každopádně si tímto způsobem můžete na 75% přiblížit onu památku, atd. Zatímco opravdovou, tu pravou, tvář navštívené země si nikde nevygooglujete, nikdo Vám nedokáže přesně popsat, jak tam lidi žijí, kam chodí, co dělají, jak takový život v té zemi chodí, ať se to týče chození do školy, dělání sportů, co dělají o volném čase, atd. Ještě navíc poznáte nové lidi z různých koutů světa a to je teprv možnost.
Co myslíte vy? Kam byste radši jeli ? Na poznávací zájezd nebo výměnný pobyt?
Mějte se krásně, skládejte básně a na viděnou u dalšího článku :)

Comments